Galatasaray Formaları

GALATASARAY 11/12 ADIDAS

  • 6 Yanıt
  • 25529 Gösterim
GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« : 15 Kasım 2014, 21:16:01 »
internette şöyle ilginç bir yazıya denk geldim ne kadar doğru,ne kadar yanlış bilemiyorum.11-12 sezonunda adidas için tasarlanan ancak sponsor değişikliği yüzünden hayata geçirilemeyen formaları anlatıyor

blogun sahibi yanılmıyorsam tasarımcı birisi.diğer bir çok forma tasarımı olmuş.

http://www.halisahaformalari.com/2014/11/10/zamanda-yolculuk-2-0/

Alıntı


Bu defa bir projeden bahsedeyim. Ama yarım kalan bir proje. Nedeni bitirilen bir ortaklık. Evet konu yine adidas. Ancak bu defa kulüp Galatasaray. adidas&Galatasaray ortaklığının bitip Nike anlaşması nedeniyle tamamlanma olasılığı kalmamış bir proje.

Elbette bir klasik var, parçalı. Bunun için seçilen adidas modellerine uyarlamalar yapmışım. En çok beğenileni, bu sezon (2014/15) Nike çubuklusundaki ince çizgilerle yapılan geçişin olduğu (Parçalı 2011/12 – 001) model oldu.İkinci forma olarak yani deplasman forması olarak bir beyaz forma tasarlamışım. Beyaz forma adidas’ta zor bir iş zira üç bandın farklı renklerde yapılmasına izin yok. Buna tek istisna Milan forması (siyah/kırmızı). Bu yasak yüzünden beyaza kırmızı (Fenerbahçe için beyaza lacivert) yapılması gerekiyor ve sarı renk açıkta veya başka yerde baskın kalmak zorunda bırakılıyor. Bu tip zorlamaların gölgesinde kalmamak için, Galatasaray’ın 1989’daki Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finali ve o sezon oynadığı efsanevi Neuchatel maçında giydiği beyaz formadan yola çıktım. Adı o maçın tarihi olacaktı, 9 Kasım. Zira formanın bir şey anlatması gerekiyor. Mutlaka bir hikayesi olmalı.Bir de üçüncü renk bir forma isteniyordu doğal olarak. Bu rengin yeni bir renk olmasının fark yaratacağını düşündüm. Nitekim önce turuncu sonra mor ve sonrasında mercan renk formaları cesurca kullanmıştı Galatasaray. Hoş, mercan rengi denilen forma mercan değil de koyu bir pudra tonuydu. Bu nedenle hem bu renk grubunu devam ettirebilecek hem de hikayesi olan/yazılabilecek bir renk düşündüm. Bildiğiniz üzere Mektebi Sultani’nin kuruluş hikayesinde bir Gül Baba mevcuttur. Sultana vermiş olduğu birer adet sarı ve kırmızı gülle de renklerinin belirlenmesine neden olmuştur.

Evliya Çelebi ‘nin aktardığı üzere; sultan II. Bayazıd (1481 – 1512) bir kış günü Galata sırtlarında avlanırken son derece bakımlı büyük bir bahçe içinde köhnemiş küçücük bir kulübe görür. Kulübenin sahibi Gül Baba ile tanışan padişah, onu bahçeye gösterdiği özenden dolayı ödüllendirmek ister ve Gül Baba’nın isteği üzerine bu bahçeye bir mektep ve bir darülşifa (hastane) inşa ettirir.

Dönelim formaya. Burada yola çıkarak gül kurusu renge ve antrasit detaylara karar verdim. Formayı zenginleştirmek için de şimdilik İnternet’te bulduğum bir gül deseni kullandım. Onay gelmesiyle birlikte bu çizim eşsiz olacaktı. Siyah kullanmama nedenim gül kurusunun soluk bir renk olmasıydı. Zira kumaş kararını ben vermediğim için adidas’ın kullanacağı parlak iplikli bir kumaşta siyah, pırıl pırıl parlayacak ve bütünlüğü bozacaktı. Elbette alternatifler de sunmalıydım. Bunun için siyah (altın detaylı), altın ve sarı renklerde formalar da ekledim.Ancak günün sonunda Nike, Galatasaray’a sunduğu şartlarla, adidas sözleşmesinin feshedilmesini (tazminatı ödeyerek) sağladı. Böylelikle Fenerbahçe, Beşiktaş sonrasında, tasarım üçlemesini yapmam önümüzdeki sezonlara kaldı.
Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2014, 23:07:57 »
Şu en alttaki parçalının detayları bu sezonun çubuklunun aynısı gibi, bayağı benziyor. Tasarımlar cidden güzelmiş bu arada. Bir sezon daha adidas olsa olurmuş. :D

*

Çevrimdışı Burak O.

  • *****
  • 🇹🇷
    • Profili Görüntüle
Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2014, 03:56:04 »
Tasarım bakımından güzel bir set olabilirmiş ama adidasın o dönemdeki iğrenç kalıplarını düşününce, ...
şu altın detaylı siyah formayı bi ara nike'tan da görmek isteriz. :)

Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2015, 12:23:02 »
Iyi ki Adidas´dan kurtulmusuz. Yine hatirlatti..

Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2015, 12:28:37 »
Parçalı 1.formadaki çizgi detaylarının bu seneki home formada da olması  ???

Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2015, 10:40:55 »
Iyi ki Adidas´dan kurtulmusuz. Yine hatirlatti..

Nike'ın bu senesini gördükten sonra bence tekrar düşünmemiz gerekir..

*

Çevrimdışı kralreha07

  • *****
  • forester !
    • Profili Görüntüle
Ynt: GALATASARAY 11/12 ADIDAS
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2015, 13:38:48 »
Zaten kendisi de belirtmiş, ilk çubuklu harici kendi tasarımları. (Çubuklular da kendi tasarımı aslında "öyle düşünülüyor" diyerekten tasarlamış)
Ama sunum güzel ve tasarımlar fena değil.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2015, 13:42:28 Gönderen: kralreha07 »
Vişneye Çalan Koyuca Tatlı Bir Kırmızı, İçinde Turuncudan İz Taşıyan Tok Bir Sarı...