Galatasaray Formaları

2016-17 Parçalı Formamızdaki Desen Sorunsalı

• 4 Yanıt
  • 14641 Gösterim
« : 05 Ağustos 2016, 19:15:12 »
Galatasaray 2016-17 Formaları konusuna gittikçe daha net fotoğraflar gelmeye başladıkça sürekli desen konusundaki fikrimiz değişti. Bu konu hem bu siteye yüklenen tasarımları hem de fifa-pes gibi oyunlara yapılan formaları etkiliyor. Sizce formadaki desen nasıl?

Bence böyle:

Ynt: 2016-17 Parçalı Formamızdaki Desen Sorunsalı
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2016, 20:33:34 »
Sağda kırmızı tarafta turuncuya çalan çizgi ortada geniş (2 birim) kenara doğru daralarak 1 birime inceliyor

Solda sarı kısımda ise koyu kırmızıya çalan çizgi için aynı olay söz konusu

Diğer çizgiler normal... Sadece daralan bu çizgiler

http://i.hizliresim.com/db64nL.jpg
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2016, 20:37:40 Gönderen: ahmetgs17 »

« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2016, 20:57:52 »
Bu arada nike son yıllarda taklidi zor desenler yapıyor.

Milli takımımızın deseni, İnter formasının deseni, bizim parçalının deseni ilk aklıma gelenler.
Tabiki taklidi önleme amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Peki nasıl yapıyorlar. Misal inter forması.Ben yıllardır uyguladım bu yöntemi. Desen üstüne başka desenleri farklı açı ve boyutlarda yerleştirmek.
Üstteki desen alttaki deseni farklı yerlerde kesiyor. Falan filan. Alengirli bir desen.

Bizim formadaki desenlerinde 0 açıyla yatay olduğunu düşünmüyorum. Hafif bir milli takım havası var.
Yani hafif bir kavis var sanki.

« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2016, 21:17:08 »
@ahmetgs17 Ben taklitten ziyade gövde gösterisi olarak düşünüyorum abi. Nike son birkaç senede çok ciddi kan kayıpları yaşadı. Bizim canlı kanlı şahit olduğumuz Manchester United ve Juventus'u adidas'a kaptırması, ondan hemen önce de Arsenal'i Puma'ya kaptırması, Bundesliga'da adam akıllı hiçbir takımının olmaması. Koca Premier League'de 1 takımının kalması. (Önümüzdeki sezon 2 olacak gibi duruyor Chelsea ile) Her kıtasal ve uluslararası turnuvada adidas'ın en çok tercih edilen üretici olması da sadelikten biraz uzaklaşmaya itti Nike'ı. Biz yıllarca adidas'ı sade olmamakla itham ettik, en büyük eleştirimiz buydu. adidas devrim niteliğinde bir hareketle üç bantı kol altına aldı, formalarda ciddi sadeleşmelere gitti. Belki tasarım açısından değil ama eskiden 19-20 ayrı parçadan oluşan formalar şimdi 5-6 parçaya düştü. Nike da "Biz de abartılı forma yaparız kardeşim, yapamayız mı sanıyorsunuz?" der gibi her formaya özenli ve kaliteli şeritler ekledi. Inter'de çok güzel oldu mesela, keza Barcelona'da da öyle.

Galatasaray forması için aynı şeyi söylemem. Tanıtım görsellerinde harika duruyordu çünkü renkler harika ayarlanmıştı, sahada ise bambaşka bir görüntü var. Omuzlar başka formanın, gövde başka formanın gibi duruyor. Yarım kalmış sanki forma. Böyle yapmaktansa Barcelona gibi bir ton açık şerit kullanmak bu formayı Galatasaray Nike ikilisinin en iyi forması yapabilirdi. Kesinlike çok özenli çalışılmış, ilgi gösterilmiş, önem verilmiş. Ancak yakından bakınca böyle. Uzaktan bakınca formanın renkleri şöyle duruyor:

Sırttaki pencereyi düz kırmızı yapmaktansa üzerinde desen olan kırmızıdan yapmak formayı başka hale getirirdi mesela. Kural sadece bizim ligimizin kuralı değil, Avrupa'da da var bu kural. Nike da bunu gayet iyi biliyor. Yapmak istese yapardı yani.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2016, 21:19:46 Gönderen: Filth »

« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2017, 06:15:00 »
Bu benim problemim çözüldü. Düşünmek zor değil.