Galatasaray Formaları

Fenerbahçe ve Forma Sırtı Sorunu

  • 2 Yanıt
  • 3990 Gösterim
Fenerbahçe ve Forma Sırtı Sorunu
« : 19 Temmuz 2015, 04:23:48 »
@cimbomfan'ın sorusuna bu şekilde açıklayıcı cevap vermeyi uygun gördüm, yanlış veya sıkıntılıysa gerekli yere taşırız.

Önce çubuklunun lacivert sırtından başlayayım. Çubuklunun sırtı beyaz font basabilmek için lacivert yapılıyor. Fenerbahçe'nin orijinal kombini çubuklu-beyaz-beyaz ancak sırtı sarı ve fontlar da lacivert olunca formanın şort ve konçla hiçbir bağlantısı kalmıyor, rastgele giyilmiş gibi oluyor. Ancak beyaz font bir bağlantı sağlıyor, adidas tarafından 100. yılda ortaya atılmış bu fikir, 2009-2010 sezonunda TFF tarafından "çubukların bölünmezliği kuralı" kaldırılınca, 2010-2011, 2011-2012'de formanın sırtı da çubuklu oldu. Sarıya lacivert, laciverte sarı gayet basılabilir ancak çubukluya sadece beyaz uygun oluyor. 2012-2013 sezonunda bu kural apar topar değiştirildi, sezon başında formalar satışa çıktığında sırtı çubukluydu, baskı beyazdı. Kural değişince ligde sırt laciverte çevrildi, baskı yine bütünlüğü sağlamak için beyaz kaldı. adidas'ın hızlıca verdiği önerilerden bir diğeri olan sarı sırt da 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde takımın sarı sırt-lacivert baskıyla başarılı olmasından hareketle Avrupa maçlarında tercih edildi. Yanılmıyorsam ligde 1-2 maç da sarı sırtlı forma giyildi ancak bunlar da yine hatırladığım kadarıyla İstanbul 2020 reklamını yapmak içindi ve elde sırtında reklam olmayan sadece sarı formalar vardı.

2012-2013 lig başından bir kare:2012-2013 Avrupa Ligi'nden bir kare:2012-2013 STSL'den bir kare:!!! Kısaca, şort ve konçla uyum sağlamak için beyaz baskı tercih ediliyor. Beyaz baskıya uyması için de formanın sırtı lacivert oluyor.Gelelim çubukların sırtta hiç olmaması sorununa:

Fenerbahçe'nin adidas'la sözleşmesi 2013-2014 sezonu sonunda bitti. O sıralar birçok haber sitesine konu olan Under Armour flörtü de bildiğim kadarıyla doğruydu. Ancak Galatasaray'ı Nike'a kaptıran adidas, kurulduğu günden bu yana yerel markalar ve adidas dışında forma giymeyen Fenerbahçe'yi de kaptıramazdı, kaptırmadı da. Yıllık 8.5 milyon dolardan 5 yıllık yeni anlaşma yapıldı, 3 sezonda formaları bir şekilde mahveden Kiğılı tasarım ekibi işin içinden çekildi ve ortaya özenle tasarlanmış 2014-2015 çubuklusu çıktı. Ancak formanın sırtında çubuk yoktu.

Geçen seneki forma, "şurayı şöyle boyayayım, burayı böyle boyayayım"a müsaade edecek bir kumaş değildi, bilen bilir, örgü gibi bir kumaştı, her parçası tek renk içeriyordu. Yani sırta çubuk eklemek için farklı bir parça kumaş eklemek gerekiyordu, bu da ekstra maliyetti, bu ekstra maliyet de tabiki taraftara yansıyacaktı. Sürekli yükselen dövizin formaya her yıl 10'ar TL olarak yansımasına alıştı taraftar ancak bir kerede 20-30 TL zam işleri bozabilirdi. Bu sebepten dümdüz sırt oldu. Bu sene ben sırtta çubuklu bekliyordum, ancak adidas riske girmek istememiş. 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014 çubuklularını incelerseniz sarı ve lacivert çubukların arasında yeşil bir çizgi vardır, belli belirsizdir, yakından incelerseniz görürsünüz. İşte bu yeşil, farklı renklerdeki kalıpların (kısaca çubukların) birbiri üstüne denk gelmesiyle olur. Tekstilde bir kerede 3-4 renk boyanmaz, renk kalıbı vardır, önce lacivert boyanır, sonra sarı boyanır, sonra başka renk varsa o boyanır. Yarım santimlik oynama bütün formayı rezil edebilir, bu da bütün partinin iptal olmasına yol açar. adidas böyle bir riske girmeyerek, özenle tasarladığı formanın renklerinin karışmasını istemedi ve sırtı yine düz yaptı. Beşiktaş'ın çubuklusunu incelerseniz, sırttaki çubuklar farklı bir kumaştan meydana geliyor, Fenerbahçe formasında çubuk olursa bu şekilde olacaktı ancak maliyetin yükselmesini istemedi muhtemelen adidas ve sırtı yine dümdüz yaptı. Risksiz bir iş ve bir şekilde başarılı da.

Ben bu sene Avrupa kupalarına gidebilirsek yine sarı sırtlı formalar giyeceğimizi düşünüyorum çünkü formanın ensesindeki lacivert kısım beni bu düşünceye itiyor. Umarım olur, çok zor şey değil. A.C. Milan'ın "Beyaz forma Avrupa finalinde başarılı olur" kültürü gibi, "Sarı sırtlı forma Avrupa'da başarılı olur" gibi bir kültür de yaratılabilir belki.

Bahsettiğim yeşil çizgiyi  sarı çubukların lacivertle birleştiği bölgelerden biraz da olsa anlayabilirsiniz:

Küçük bir anıyla bitireyim. Fenerbahçe 2004-2005 sezonunda, başarılı bir Fenerium macerasının ardından, adidas ile anlaştı. adidas Türkiye pazarına bir şekilde geri dönmeliydi, Galatasaray Umbro giyiyordu, Beşiktaş Puma giyiyordu, Milli Takım adidas'ı bırakıp Nike'a geçmişti. Fenerbahçe bu iş için biçilmiş kaftandı yani. Ayrıca Fenerbahçe tarihi boyunca yerel markalar hariç adidas'tan başka üreticiyle anlaşmamıştı, ortak bir mazi de söz konusuydu. adidas'ın Fenerbahçe'ye sunduğu formalar şu şekildeydi:

- Çubuklu forma, sarı çubuklar düz sarı, lacivert çubuklar eteğe doğru sarıya dönüyor. Ortaya çıkan yeşil renk beğenilmedi ve bir önceki sezon Fenerium tarafından tasarlanan çubuklu, Real Madrid'in bir önceki sezon giydiği beyaz forma üzerine oturtuldu ve öylece satışa çıktı.
- Beyaz forma, Real Madrid'in bir önceki sezon giydiği beyaz formanın birebir aynısıydı hatta adidas'ın verdiği yanlış kod sebebiyle fişlerde ve etiketlerde en başlarda "Real Madrid Home" yazdı. adidas'ın 3 bantı ise 1/3 sarı, 2/3 lacivertti. Fenerbahçe bu 3 bantın lacivert-sarı-lacivert olmasını istese de adidas'a kabul ettiremedi, Milan örneği verilse de adidas Milan'ın sözleşmesinin özel olduğu ileri sürerek kabul etmedi ve az önce söylediğim şekilde, yani 1/3 sarı, 2/3 lacivert olarak tasarlandı ve öylece giyildi.
- Sarı forma adidas'ın önerdiği şekilde giyildi, üzerinde hiçbir değişiklik talep edilmedi. Yalnız Türk Bayrağı'nın çevresine sarı ve kırmızı birbirine değmesin diye beyaz kontür eklendi.
- Son anda adidas tarafından Fenerbahçe'ye lacivert forma tavsiye edildi. Bu lacivert forma sarı detaylarla güçleniyor ve başarılı bir görüntü çiziyordu. Ayrıca adidas bu formanın birebir aynısının aynı sezon Real Madrid tarafından giyileceğini iddia ediyordu. Ancak Fenerbahçe yönetiminden bir isim, bir önceki sezon Fenerium tarafından çıkarılan ve taraftar tarafından beğenilen "royal forma" (altın + lacivert) benzeri olmasını istediği için sarı detayların altın rengi olmasını talep etti. Ancak royal formada altın detaylar parlak iplikle yapılmıştı, normal kumaştan kalındı, detaylarda olduğu için sıkıntı yaratmıyordu. Bu formada ise geniş bir alanın bu renk olacağı, parlak iplik kullanılmayacağı ve kahverengi gibi duracağı belirtilse de Fenerbahçe altın renkte diretti ve sarı renkler altın rengiyle değiştirildi. Ancak hem mat ip kullanılması hem de geniş alanın bu renk olması formayı altın lacivertten çok kahverengi lacivert yaptı, bu forma bir iki maçta giyildi, Real Madrid tarafından giyilmediği de sezon başında görüldü zaten, Fenerbahçe gaza gelmişti.

Real Madrid 2004-2005:Fenerbahçe 2004-2005:


Ynt: Fenerbahçe ve Forma Sırtı Sorunu
« Yanıtla #1 : 19 Temmuz 2015, 13:56:38 »
TFF nin okunabilirliğe falan hiç dikkat ettiği yok. TFF " Ben anlamam merkez kıro" mantığıyla hareket ediyor çünki. Yani "Kural öyle karşiiim" diyor.

Aynı şekilde bizim parçalı da okunabilirliği sağlayacak bir font ile arkayı düz yapmadan kullanılabilir. Ama yok olmaz. Kural öyle...

Peki UEFA bilmiyor ama TFF bu işin kralını biliyor. Peh.

Yani uzun lafın kısası TFF işgüzarlığıYnt: Fenerbahçe ve Forma Sırtı Sorunu
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2015, 23:23:29 »
Detaylı cevap için teşekkürler @Filth :)

Bu arada Fenerbahçe Molde maçına yine sırtı laci forma ile çıktı. Şort da laci idi.

Keşke kulüplerin şort kombinasyonuna göre farklı sırtlı formaları olsa... Örnedğin FB laci şort giyeceği zaman, sırtı sarı, fontu laci forma ile çıksa... Şort beyaz olunca sırtı laci, fontu beyaz forma kullansa...

Misal, bizim de formanın altına siyah şort giydiğimizde kırmızı sırt ve beyaz font ikilsi forma ile alakasız kalıyor. Halbuki bu kombine özel sarı sırt / siyah fontlu forma kullanılsa bence çok daha uymlu olur. :)