Galatasaray Formaları

çubuklu forma

 • 20 Yanıt
 • 16077 Gösterim
*

gallagherstyle

çubuklu forma
« : 04 Nisan 2012, 20:49:40 »
bu foruma kayıt olma amaçlarımdan biri de çubuklu forma olayıdır. çoğunuzun içindeki parçalı sevgisini ve takımı tam parçalıyla görme isteğinizi biliyorum. tamam tarihimizde çok önemli bir yeri var parçalının, önemli isimlerimiz parçalı giymiş. lakin parçalı formayı incelediğimizde bazı estetik kusurları farkedeceğiz. bunlar hangi kusurlardır: renklerimiz sarı kırmızı, şort beyaz. sarı bilindiği üzere beyaza daha yakın bir rentir açık bir renktir. kırmızı ise daha baskın bir renktir hatta fazla baskındır. bu renkler beyaz şortla kullanıldığında kırmızı daha çok ön plana çıkıyor doğal olarak. ama asıl sorun o değil asıl sorun formanın parçalarında. renkler 2 parça şeklinde formada kullanıldığı için formanın yarısı kırmızıdan dolayı çok ön plana çıkıyor ve bu da renk bütünlüğünü ve uyumu bozuyor. siyah şortla kullanıldığında bir nebze daha şık duruyor parçalı ama siyah şort da zor. şimdi bir de çubuklu formayı düşünün çubuklu formada renkler çubuklar şeklinde formanın her yerinde eşit şekilde olacağından hiçbir estetik bozukluk oluşturmuyor ve daha şık gözüküyor. zaten tarihimizde de birçok kez çubuklu formalar kullanmışız. üstelik son 10 yılda görüldüğü üzere parçalı forma yapılmaya çalışılmış ama nedense becerilememiştir. hep abuk subuk parçalılar giymek zorunda kaldık. zaten parçalı altında kırmızı şort facialarına değinmiyorum bile. yani ne gerek vardı ki. sade bir çubukluyla bu işi halledebilirdik. ayrıca bir konuya da değineceğim; renk konusu vişneye çalan kırmızı ve tok sarı çok fazla koyu mat duran renkler renklerimizi biraz daha parlak ve canlı yapsak daha iyi olur daha iyi bir enerjisi olur diye düşünüyorum. bu uzun yazıyı sonunda kadar okuyanlara teşekkür ediyorum :)

not: tarihimizde ligde üstüste şampiyon olup avrupadan kupalar getirdiğimiz dönemde yani en en başarılı dönemimizde hep çubuklu forma giymişiz. tesadüf mü?


« Son Düzenleme: 04 Nisan 2012, 21:36:59 Gönderen: gallagherstyle »

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2012, 18:14:19 »
Tamam fikirlere saygımız var ama sen forumun amacının zıttına gitmişsin, saçmalamışsın adeta. Bir Beşiktaş'lı olarak ben utandım.
Beşiktaş | La Vittoria Sara Nostra

*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2012, 18:24:52 »
Çok öznel yaklaşmışsın, bu işin sencesi bencesi olmamalı. Çubuklu formayı bir kişinin daha çok sevmesi, ya da tarihte kullanılması onu Galatasaray'ın forması yapmaz. Aynı şekilde renk meselesi de, adamlar o kadar kişi başkanın talimatıyla bir ekip kurup araştırma yapmışlar, bilirkişi raporları vs... hazırlanmış ve esas renklerin bunlar olduğu kararlaştırılmış, belki bunlar, belki değil. Ancak hiçbirimizin bu kadar araştırma yapabilme kapasitesi yok, en yakına onlardan daha fazla ulaşamayız, şimdi adamlar bu kadar iş yapmış sen bence daha açık olmalı dersen biraz ayıp olur :) Eğer sarı ile kırmızı yanyana gelecekse bu taımın tek bir forması vardır o da parçalı, renkleri de bunlardır. Yani öznel olursa 25 milyon farklı seçenek çıkar karşımıza.

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2012, 18:52:57 »
Okudum yazıyı hemde sonuna kadar...

Şimdi sen önce diyorsunki;

klasik parçalı formadan vazgeçelim.
sonra çubuklu forma her zamanki tercihimiz olsun. (tarihi silelim)
ardından bence Galatasaray tarihine büyük bir saygısızlıktır ki renkleride değiştirelim...

Açıkçası bundan sonraki isteğini az çok tahmin etmeyi başardım:

Adınıda değiştirelim. Hatta logosunuda...

Yani kısacası Galatasaray'ı Galatasaray yapan tüm özellikleri silelim.

Ortada ne Galatasaray kalsın, nede Galatasaray'ı andırabilecek herhangi bir ibare...

Sen Galatasaraylı değilsin sanırım.

Çünki bunu sadece bir tek takımın taraftarından beklerim.

Onu sen tahmin et bakalım...

*

gallagherstyle

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2012, 19:37:44 »
Okudum yazıyı hemde sonuna kadar...

Şimdi sen önce diyorsunki;

klasik parçalı formadan vazgeçelim.
sonra çubuklu forma her zamanki tercihimiz olsun. (tarihi silelim)
ardından bence Galatasaray tarihine büyük bir saygısızlıktır ki renkleride değiştirelim...

Açıkçası bundan sonraki isteğini az çok tahmin etmeyi başardım:

Adınıda değiştirelim. Hatta logosunuda...

Yani kısacası Galatasaray'ı Galatasaray yapan tüm özellikleri silelim.

Ortada ne Galatasaray kalsın, nede Galatasaray'ı andırabilecek herhangi bir ibare...

Sen Galatasaraylı değilsin sanırım.

Çünki bunu sadece bir tek takımın taraftarından beklerim.

Onu sen tahmin et bakalım...


şu an gerçekten şaşkınlık içindeyim. bu kadar abartılacak ne var anlamıyorum. sırf forma tasarımı yüzünden galatasaray tarihten silinecekse ben sana ne diyeyim ki abicim. öyle demeye getiriyorsun yani. ayrıca renkleri değiştirelim demedim renkler daha canlı olsun dedim dikkat ettiysen. yani forma üstünde sönük durmasın dedim. ben sadece parçalı ve çubuklu formayı kıyasladım ve çubuklu formanın daha şık göründüğünü belirttim o kadar. ayrıca göründüğü üzere tarihte çubuklu formayı da birçok kere giymişiz. neden tarihimize saygısızlık etmiş olacağız ki? galatasaraylılığıma dil uzatmanı da hakaret olarak kabul ederim. hiç yakışık almadı bilesin.

*

Çevrimdışı més

 • *****
 • Namusum şerefim ve bu renkler üstüne!
  • Profili Görüntüle
  • http://mesgalatasaray.blogspot.com/
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2012, 19:55:08 »
Yani... gercekten abartin ahmet abi... :-/
Hele birde senin gibi biri ahmet abi... Her daim ilginc renklerde ve tasarimlarla harika formalar yapan birinden baskasinin galatasarayliligina hakaret duymak beni gerekten üzdü... :(

Arkadas sadece Cubuklununda tarihimizin bir parcasi oldugunu bellirti. Vede bir yere kadar hakli cünkü bence Cubuklu formayi silmek yada hicbir zaman kullanmamak yanlis olur ne bileyim 3rd/4th olarak düsünülebilir- mesela gecen sezonki ASY-forma fikri güzeldi (forma pek beklentimizi/beklentilerimizi karsilamadi...)
Arkadasin dediklerine katilirsin katilmazsin, ben sahsen katilmiyorum ve mesela renk konusunda renklerimizin komisyonun belirledigi gibi kalmasini istiyorum ve bekliyorum.

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2012, 21:05:50 »
--------

renk konusu vişneye çalan kırmızı ve tok sarı çok fazla koyu mat duran renkler renklerimizi biraz daha parlak ve canlı yapsak

Rengin tarifini verip ardından öyle değilde böyle olmalı demek renk değiştirmekmidir değilmidir...
Bir rengi değiştirmeden canlı ve parlak yapmak ise henüz biz dünya insanlarının becerebildiği bir yetenek değil.
Ha görünümünden bahsediyorsan o zaten renkten falan değil kumaş kalitesinden veya dokusundan kaynaklanır...

lakin parçalı formayı incelediğimizde bazı estetik kusurları farkedeceğiz renkler 2 parça şeklinde formada kullanıldığı için formanın yarısı kırmızıdan dolayı çok ön plana çıkıyor ve bu da renk bütünlüğünü ve uyumu bozuyor

Estetik Kusur ? Renk uyumu ? Renk bütünlüğü... Pardon ama biz 100 küsür yıllık bir klübün klasikleşmiş bir formasından bahsediyoruz..
TV deki "nasıl giyinsem programına" kıyafet seçmiyoruz...

İşin özü elbette çubuklu forma giyilir. Ama parçalı giyince kusur oluyor , o yüzden çubuklu giyilsin şeklinde yazılmış bir yazıya cevabım her zaman bu olur.


Ayrıca MES ; bana sayısız kere yapılan saygısızlıklarda tutunmadığın tavrı,Klüp ve renklerimiz konusunda (şahsı fikrimdir ki) alaycı bir tavır olarak nitelendirilebilecek şekilde bir mesajı sanırım hiç okumadan direkt olarak benden özür dilememi istemen açıkçası senden hiçte beklemediğim bir davranıştı...


*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2012, 21:08:54 »
Abilerim, dostlarım birbirimize karşı daha hoşgörülü ve yumuşak ifadeler kullanalım. Hemen parlamayalım, herkesin görüşü birbiriyle örtüşmez, gallagherstyle son derece kibar bir şekilde düşüncelerini yazmış, aynı tavrı cevap verenlerden de beklerim. Teşekkür ederim.

*

cuba

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2012, 22:15:32 »
Sarının beyaza yakın bir renk olduğunu ve kırmızının daha baskın bir renk olduğunu söylemişsin, ki doğrudur. Bu konu bazen benim de kafamı kurcalıyor. Fakat bu olay biraz renklerin tonuna da bağlı. Kullandığımız sarı ve kırmızı tonları, az da olsa koyu tonlarda olduğu için beyazın yanında pek sırıtmıyor (daha doğrusu sarı, beyaz rengin altında kalmıyor). Kanıt olarak, 2008-2009 sezonunda giydiğimiz beyaz formayı gösterebilirim. Formadaki sarı-kırmızı şeritteki sarı renk, uzakta bile kendini belli ediyordu.

Ek olarak, renkler 2 parçaya bölündüğü ve kırmızının ön plana çıktığı için forma bütünlüğünü bozduğunu söylemişsin. Katılmıyorum, çünkü bizim klasik parçalımız 2 değil, 8 parçalıdır. Galatasaray sarısı da koyu bir sarı tonu olduğu için formanın kırmızı altında kaybolacağını söyleyemeyiz. Siyah şort konusunda katılıyorum, hatta bazen "neden zamanında siyah yerine beyaz şortu klasik olarak seçmişiz" demeden edemiyorum. :)

Çubukluya gelince; çubuklu formanın tarihimizde önemli bir yeri olduğu doğrudur. Fakat iç saha forması olarak giyilmemesi taraftarıyım. Çünkü bu takımın bir forma kültürü var. Çubuklu Avrupa maçları için üretilmeli ve sadece bu maçlarda giyilmeli diye düşünüyorum.

Renklerin parlak ve canlı yapılması konusuna gelince; bundan kastın renk tonlarını açmak veya koyulaştırmak mı? Eğer açmak ise, sarının tonu daha açık olacağından, kırmızının tonu ne kadar açık olursa olsun sarı, kırmızının altında kaybolmaz ve dediğiniz gibi forma bütünlüğünü bozmaz mı? :) Eğer koyulaştırmak ise; sarı, turuncuya; kırmızı ise bordoya çok yakın bir ton alacağından beyaz şort formada biraz fazla sırıtmaz mı? :) Bu konuda sana kesinlikle katılmıyorum, renk tonlarının değişmemesi taraftarıyım.

*

gallagherstyle

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2012, 02:14:42 »
bu konu anlamadığım şekilde çekilmemesi gereken yerlere çekildi. kısaca şöyle toparlayayım ve bitsin; ahmetgs17`nin renkler konusunda son bahsettiği üzere kumaş ve doku kalitesini kastetmiştim ben asıl olarak renkler canlı olsun derken ama bunu daha açıkça anlatmalıymışım, farkına vardım. selocana da aklıselim açıklamalarından dolayı teşekkür ederim :)

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #10 : 12 Nisan 2012, 11:43:13 »
Bize kizma, bu konu bizim icina hasas :)

Cubuklu esas 2000 haric pek basarilli degildi bizim icin.
2001 ve 2003 pek iyi gecmemisti

Eski senelerde zaten cubuklu yedek formaydi
Ali Sami(1886),Asım Tevfik(1886),Emin Bülent(1886),Celal(1884), Boris(1886),Milo(1886), Pavle(1886),Bekir(1886),Tahsin(1887),Reşat(1885),Hüseyin(1886),Refik(1886),Abidin(1886)

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #11 : 19 Nisan 2012, 19:44:16 »
Epeydir foruma giremiyordum. Öncelikle şunu söylemek isterim sarımız tok bir sarı olduğundan beyazın yanında kesinlikle kendini gösteriyor. Fakat ben de hep kırmızı rengimizin bir ton açılabileceğini söylüyorum foruma girdiğim ilk günden beri. mesela bu seneki nike kırmızısı gayet güzel ve yine birçok takımın kırmızısından da koyu. Sİyah şorta gelince, bende çok severim ve yine ilk günden beri söylediğim bir şey var parçalı altına beyaz şort-kırmızı çorap 1, siyah şort ve çorap ise 2. kombinasyon olmalı.

*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #12 : 21 Nisan 2012, 13:10:57 »
Parçalı formanın 1. kombinasyonu beyaz şort ve kırmızı çorap, 2. kombinasyonu ise siyah şort ve siyah çorap olmalı. Kırmızı şort illetinden kurtulmalıyız. Çubuklu'da siyah şort kullanacağımıza parçalının dış saha alternatifi olarak kullanalım,çubukluya falan da gerek kalmaz.

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #13 : 21 Nisan 2012, 14:09:00 »
Beyaz sort
Kirmizi sort

baska alternatif zor ve benim icin too much Kayseri olur :D
Ali Sami(1886),Asım Tevfik(1886),Emin Bülent(1886),Celal(1884), Boris(1886),Milo(1886), Pavle(1886),Bekir(1886),Tahsin(1887),Reşat(1885),Hüseyin(1886),Refik(1886),Abidin(1886)

*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #14 : 21 Nisan 2012, 16:20:34 »
Kirmizi sorta katilamiyorum Sercan, formayi yok eden sacma sapan bir detay.

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #15 : 21 Nisan 2012, 16:33:27 »
Ancak beyazdan sonra en eski kombinasyon :D
Ali Sami(1886),Asım Tevfik(1886),Emin Bülent(1886),Celal(1884), Boris(1886),Milo(1886), Pavle(1886),Bekir(1886),Tahsin(1887),Reşat(1885),Hüseyin(1886),Refik(1886),Abidin(1886)

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #16 : 21 Nisan 2012, 23:18:54 »
Arkadaşlar mesela bende çubukluyu daha çok seviyorum ama,Parçalıya hiç bir formayı değişmem

*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #17 : 22 Nisan 2012, 01:05:24 »
Ancak beyazdan sonra en eski kombinasyon :D

Abi kusura bakma da eski olması doğru olduğu anlamına gelmez, bunu sen de çok iyi bilirsin. Başta 1926 çubuklu forması. Çubuklu serüveni de 85 senelik ona bakarsan. Forma kültürüne hiç uygun değil kırmızı şort, ben ona göre söylüyorum. :)

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #18 : 22 Nisan 2012, 02:01:59 »
Dogru, ama home icin 3 alternatif sortun cikmasi bana gore zor

Siyah ancak beyazin yerine gelir
Ali Sami(1886),Asım Tevfik(1886),Emin Bülent(1886),Celal(1884), Boris(1886),Milo(1886), Pavle(1886),Bekir(1886),Tahsin(1887),Reşat(1885),Hüseyin(1886),Refik(1886),Abidin(1886)

Ynt: çubuklu forma
« Yanıtla #19 : 22 Nisan 2012, 21:50:14 »
Artik 4 forma gereksiz diye. Üstelik iki tane sari kirmizi forma
Ali Sami(1886),Asım Tevfik(1886),Emin Bülent(1886),Celal(1884), Boris(1886),Milo(1886), Pavle(1886),Bekir(1886),Tahsin(1887),Reşat(1885),Hüseyin(1886),Refik(1886),Abidin(1886)