Galatasaray Formaları

Forma Reklamı | Türk Telekom

 • 27 Yanıt
 • 23380 Gösterim
Forma Reklamı | Türk Telekom
« : 26 Temmuz 2011, 10:35:44 »
Buna benzer bir konu olduğunun farkındayım ama o konuda daha çok formalarda reklam olmaması temennisi üzerine gidildiği için, ayrı başlık açmak istedim. Benim burada bahsetmek istediğim, forma reklamının tipografisi, logosu üzerine.

Ben kendi çapımda, Türk Telekom'a, sponsorluk anlaşmasında yetkili sayılabileceğini düşündüğüm bir Telekom çalışanına bu hususta bir şeyler yazdım ama tabi bireysel olarak bir sonuç alamadım, biraz umutluydum ama olmadı. Sallamadılar anlayacağınız.  :D

Herneyse, bu sene formalar beklenti altı olduğu için, arka plana itildi yine o zevksiz Türk Telekom reklamı. Daha önce ultrAslan forumlarında forma sponsoru konusunda bu konu hakkında uzunca bir yazı yazdım, gel gör ki sallanmadı kimse tarafından. Yazdığım sayfa 27.sayfa, doğrudan link vermeyi bilmiyorum o yüzden, 27.sayfanın linkini veriyorum, zaten sayfada bir tane uzunca yazı var o da benim.  ::)

http://forum.ultraslan.com/Oku.asp?Konu=24577&Sayfa=27

Orada bahsettiğim konu, yani logonun tasarımı üzerine söylediklerim, fikirlerim halen geçerli. Buna ek olarak, benim yaratıcılık sınırlarımdan öte sınırları olan, belki yüzlerce grafik tasarımcı olduğu kesin bu ülkede. Benim dediğim, hiç değilse iyi diyebileceğim, formayı bozmayacak bir reklam fikridir. Zira, mevcut reklam formayı bozuyor, hadi bu seneyi geçtim, seneye gerçekten özgün bir tasarım ile, tam da beklediğimiz gibi bir parçalı ve alternatif formalar çıktığında, bu reklamı bu haliyle görmek istiyor muyuz, bunu bir sormamız lazım kendimize.

Forma, bizim kulüple doğrudan bağ kurabildiğimiz en önemli unsurlardan. Hep demiyor muyuz, "Sen tribündeki biz, biz sahadaki sen". diye?

ultrAslan forumunda yazdığım gibi, sevsek de sevmesek de, şu an formamızda Ülker, Avea ve Türk Telekom reklamları mevcut. Ülker ve Avea'nın yazı tipleri ve ebatları formanın görüntüsünde bir bozukluk yaratmıyor, renkleri değiştirildiği takdirde forma ile bütünleştiğini düşünüyorum. Fakat, o özensiz, Jettvel kampanyasında kullanılan fonttan bozma Türk Telekom yazısı, forma tasarım harikası olsa dahi, o formayı bozacak yapıda.

Forma tasarımı dediğimiz vakit, formanın tüm unsurlarını göz önüne almamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden eğer kulüpten bir talebimiz olacaksa formaya dair, buna bu reklamın tasarımının değiştirilmesini de talep edebilir miyiz veya Türk Telekom'a istekte bulunabilir mi benim merakım buna dair.

Eğer Galatasaray yönetimi ve Türk Telekom, anlaşma boyunca bu logoyu kullanacağına dair anlaşmada bulunmadıysa, bu mümkün olmalı. Bence mümkün de olmalı, çünkü bu logo Türk Telekom'un kurumsal logosu değil, yani sponsorluk anlaşmasında kullanılacak logoyu değiştirmek ellerinde olmalı.

Türk Telekom'un çeşitli hizmetlerinde ve aktivitelerde kullandığı logolara baktım, kaliteli, lan keşke böyle bir şey yapsalardı diyebileceklerim mevcut, mesela;

Türk Telekom Veri Merkezi logosuWirofonTürk Telekom Spor OlimpiyatlarıGördüğünüz gibi, salt yazı tipinden ibaret değil bu logolar, mutlaka yanında, ortasında bir görsel var. Veri Merkezi logosunun yanına, altına üstüne, sade bir Türk Telekom yazısı konsa bile, şu an kullanılan reklamdan çok daha iyi bir görüntü verir formada veya diğerlerinin tarzında bir Türk Telekom reklamı daha kabul edilebilir.

Bunlardan farklı olarak, denk geldiğim bambaşka bir tasarım daha var, onu da göstermek istiyorum. Bir yerde kullanıldı mı kullanılmadı mı bilmiyorum ama keşke formada bu ya da buna benzer bir reklam olsa dedim.Kaynağı şu site: http://orgutcayli.com/826/107502/design/logo-typography

Demek istediğimi anlamışsınızdır. Şike mevzu bahis olunca, TFF'ye, yanlı yayın yapınca, Digitürk'e, NtvSpor'a, Şampiyonlar Ligi yerine Papatyam'ı verince, Star TV'ye toplu mail gönderme eylemine girişirken, üstümüze giydiğimiz formanın en önemli detaylarından olan forma reklamı için, Türk Telekom'a ve Galatasaray'a mail göndersek, kötü mü olur?

Galatasaray'ımız ve Trabzonspor bu zevksiz, özelliksiz reklamı üstünde taşımamalı. Türk Telekom'da uluslararası onlarca atılım yaparken, bu ne idüğü belirsiz tasarımla, vitrine çıkmamalı bence.

Bu konuda, görüşlerinizi paylaşırsanız ve eğer kulüple, tasarım ekibiyle yakın, bu işin içinde olan insanları tanıyan tanıdıklarınız varsa ve bu konuyu onlara açarsanız, memnun olurum. Bu konu hakkında çoğunuzun bir görüşü vardır, değil mi?  ;)
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2011, 10:56:39 Gönderen: fineman »

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2011, 16:35:14 »
sanırsam kullanım şekilleri o hem şu an standartta kullandıkları logoyu kesinlikle tercih etmem

COMINGSOON

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2011, 00:09:07 »


şu harbiden iimiş müthiş olur

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2011, 08:53:20 »


bu logoyu kullanarak biri parçalı formamızı tasarlayabilir mi
Sensiz olmaz GALATASARAY!

*

ahmetgs17

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2011, 13:25:13 »
hem bu logo ile hemde bu logoyu editleyip bugün yapayım birkaç örnekbu logoyu kullanarak biri parçalı formamızı tasarlayabilir mi

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2011, 14:57:16 »
Arkadaşlar bana göre sadelik ön planda olmalıdır. Benim şahsi görüşüm ;şu yaşıma kadar görmüş olduğum tek işe yarar göğüs reklamı TÜRK TELEKOM'dur.

*

ahmetgs17

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2011, 14:59:18 »
Arkadaşlar alternatif 3 çalışma yaptım buyrun;

http://www.galatasarayformalari.com/index.php?topic=304.msg10460#msg10460

*

Çevrimdışı Burak O.

 • *****
 • 🇹🇷
  • Profili Görüntüle
Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2011, 15:58:18 »
burda her türlü sponsor logolari paylasabilirsiniz: http://www.galatasarayformalari.com/index.php?topic=725.0
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2011, 17:58:13 Gönderen: ParcaliSevdasi »

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2011, 15:55:08 »
Arkadaşlar bana göre sadelik ön planda olmalıdır. Benim şahsi görüşüm ;şu yaşıma kadar görmüş olduğum tek işe yarar göğüs reklamı TÜRK TELEKOM'dur.

Aynen hocam katılıyorum. Aveanın saçma sapan çerçeve içindeki eşşek kadar büyüklükteki logosu, arianın mavi logosu, mor forma sırtında cart kırmızı renkte ülker logusu falan hepsini gördük. Telekom reklamı inanılmaz sade ve güzel, ne logo var ne çerçeve, varla yok arası bişey, hiç göze çarpmıyor. Umarım değiştirmezler.
mama said be cool

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2011, 14:58:52 »
Türk Telekom reklamı sade ama güzel değil bana göre. Çok daha iyi formlara sokulabilir. Jettvel kampanyasında kullanılan yazı tipinden devşirme yazı tipi ile yazılan Türk Telekom yazısı bence güzel değil. Aria reklamında kullanılan logo kadar vasat şu an kullanılan reklam. Ben demiyorum ki, çerçeveler eklensin, geometrik şekiller içine Türk Telekom yazılsın. Daha estetik, daha bir formaya yakışan yazı tipi ile yazılsın Türk Telekom reklamı.

Bilmem kaç senesinde, Tokat, Almus'ta düzenlenen, ilçe turnuvasına katılan takımlar, formalarının üzerine takımın ismini ya da esnafın dükkanının adını bastırırdı. Şu an kullandığımız Türk Telekom reklamı bana doğrudan o görüntüyü anımsatıyor. Onlardan kaliteli değil. Ülker'i hiç sevmediğim halde, keşke önde Ülker olsaydı diyorum bazen. Bunu istemediğim için de, Türk Telekom'dan çok daha iyi, özgün bir yazı tipi ile yazılmış bir forma reklamı bekliyorum. Hiç değilse şu verdiğim tteam örneğinde gördüğüm gibi bir reklam çok daha güzel olurdu. Kaldı ki, orada kullanılan yazı tipi yine Jettvel kampanyasında kullanılan olduğu halde, şimdikinden çok daha güzelini yapmış adam. Aman neyse, gördüğüm kadarıyla bu beklentim beyhude gibi. Çoğunluk memnun gibi zira. Sağlık olsun. (:

Reklamından iğrene iğrene, yine almaya devam ederim tabi formamı. Nasıl olsa bitecek bir gün o sponsorluk anlaşması. ;)

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2011, 13:14:30 »
Türk Telekom reklamı bu kadar formayı rezil gösteren yegane unsurdur bu kadar teknolojik bir sektörde faaliyet gösteren bir şirketin neden bu kadar arabesk bir font kullandığını anlamak mümkün değil..aylardır bununla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum fakat ne yalan söyleyim üşendim ama benim dışımda bu konuya değinen yada düşünen birilerinin olması beni gaza getirdi yazıyorum bişeyler fineman in yazdığı her şeyin altına imzamı atarım logo tasarımı denen olay çok kapsamlı ve hassas bir konudur logo bir firmanın imzasıdır, kurumsal kimlğidir tasarlanırken dikkat edilmesi gereken çok çok önemli noktalar ve kurallar vardır TT bunun sadece bir tanesini basitlik ne anlaşılır olmak konusunu ilk planda tutmuş eğer bu kural logoyu bu kadar rezil hale getiriyorsa bu kadar basit gösteriyorsa o zaman o tasarımcı hakkında bir kez daha düşünmek gerekir zaten TT nin bir logosu yok sadece kendisi için tasarlanan bir "font" u var oda çok ama çok çirkin arabistanda satılan bir gofret ambalajında görsem cuk olmuş derim...umarım dikkate alınır söylediklerimiz bu arada birazdan en beğenilmeyen siyah formaya ben bir tt logolu tasarım yapıp ekleyeceğim demek istediklerim o zaman çok daha iyi anlaşılacak..

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2011, 13:33:09 »
Arkadaşlar bana göre sadelik ön planda olmalıdır. Benim şahsi görüşüm ;şu yaşıma kadar görmüş olduğum tek işe yarar göğüs reklamı TÜRK TELEKOM'dur.

Aynen hocam katılıyorum. Aveanın saçma sapan çerçeve içindeki eşşek kadar büyüklükteki logosu, arianın mavi logosu, mor forma sırtında cart kırmızı renkte ülker logusu falan hepsini gördük. Telekom reklamı inanılmaz sade ve güzel, ne logo var ne çerçeve, varla yok arası bişey, hiç göze çarpmıyor. Umarım değiştirmezler.

Bence de.. aveanın düz yazı olanı fena değil ama o telsim, avea, aria logolu formalar neydi öyle? Dünya devlerinin kullandıkları sponsorlar çok mu farklı, Fly Emirates de öylesine,dümdüz bir fontla yazılmış ve gayette güzel duruyor.. (bkz: Milan)

*

Çevrimdışı Selocan

 • ******
 • Tam Parçalı
  • Profili Görüntüle
  • Galatasaray Formaları
Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2011, 14:19:20 »
Hiçbir reklam güzel değildir ya :)

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2011, 14:23:16 »
Hiçbir reklam güzel değildir ya :)

Öyle deme be abi, formayı tamamlayan, formanın güzel görünmesini sağlayan reklamlarda vardır :)
Tam Parçalı Tam Galatasaray...

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #14 : 07 Ekim 2011, 00:44:13 »
reklamda sadelik bencede en önemli unsurdur ve türk telekom gayet güzel bence. logosuz çok daha iyi

*

ahmetgs17

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #15 : 07 Ekim 2011, 19:47:08 »
aslında ben olsam Nike'ın yerinde TTnet olsun isterim :D :D :D şu benzerliğe bakarmısınız :D :D :D

birbirinin ters çevirlmiş hali :D :D :D
Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #16 : 22 Ekim 2011, 11:36:53 »
Arkadaşlar bana göre sadelik ön planda olmalıdır. Benim şahsi görüşüm ;şu yaşıma kadar görmüş olduğum tek işe yarar göğüs reklamı TÜRK TELEKOM'dur.

katiliyorum. parcali formamiza yakisiyor bence. avea ve ülker reklamlari olmasa keske...

suan en güzel gögüs reklamida "fly emirates".. bizimkiside ona benziyor zaten.

*

ttarena

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #17 : 20 Aralık 2011, 20:22:06 »
Hiçbir reklam güzel değildir ya :)

Öyle deme be abi, formayı tamamlayan, formanın güzel görünmesini sağlayan reklamlarda vardır :)
ama türk telekom uymuyor?

Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #18 : 24 Mart 2012, 01:36:46 »
Bizim formadaki Turk Telekom logosu eski aria Avea telsim olan yıllara gore cok iyi en basta eski reklamları gören yabancılar  "bu ne ya aria/avea da neymiş" diye dusunuyor ve sanki çikolata firması izlenimine kapılabiliyordu o yuzden şimdi en azında turk ismi ve telekomun uluslararası bilinirliginden reklam da istenen etkiyi yaratıyor ve ben de formamin ustunde turk yazmasindan onur duyuyorum (kendi cumhuriyetini ilan edenlere inat; GALATASARAY TÜRKİYEDİR) yani yıllar once B.dortmund formasinda da deutsche post reklamı vardı gayet de güzeldi bence takimalrin reklamlari kendi ulkelerinden almalari guzel bir hava da katiyor ama yine de yıllar once MANU formalarında olduğu gibi orijinal fontta Vodafone yazsaydı super olurdu hatta renkleri de yakisirdi ama aklıma söyle parcali forma ustunde sade kendi orijinal fontlarıyla beyaz renkli SONY veya beyaz ENKA veya siyah bir AUDI reklamı olsa da cok guzel olurdu diye geliyor iste bu noktada bence GS reklamı alırken daha cok para verene değil uluslararası alanda duyulmuş ve vizyon sahibi GS ı taşıyabilecek bir firmayla anlaşmalı
SON OLARAK Turk Telekom yazısının en guzel olduğu forma Alisamiyen formasıydı çünkü yanlis hatirlamiyorsam kırmızı çerçevesi vardı ve yazı daha belirgin gözüküyordu
http://cdn.galatasaray.org/images/galeri/63/1611/B_9c161a8a5ababec68941404958ad0492.jpg
belki buna benzer ufak rötuşlarla daha guzel hale getirilebilir...

*

Çevrimdışı Joe Pistone

 • *****
 • Statler
  • Profili Görüntüle
Ynt: Forma Reklamı | Türk Telekom
« Yanıtla #19 : 24 Mart 2012, 13:07:23 »
Uluslararası reklam alınamıyor ülkemizde malesef Türk şirketlerle anlaştın anlaştın yoksa reklamsız kalırsın ;)